Act 353

Buy something from a farmer

I did this today. I bought a 5lb bag of beets from a farmer friend of mine. We texted our rendez vous. He brought them right to my car. It was awesome. Even felt a bit clandestine – as in, “pst, wanna buy some beets?”

I’ll use them for Christmas Eve dinner. So I have a grand total of 4 days to figure out how to pickle them.

I also spent some time at an indoor farmer’s market. People braved the icy roads and snowy weather to come and buy vegetables directly from a local organic farmer. Food is a powerful force. What happened at the end of the market surprised me too. Seems all the vendors used some of their proceeds to buy goods from other vendors. It was like watching a tiny working economy in action. Pretty cool.

I wish our crop of MBAs would spend more time studying these age old models. I bet it would restore some sanity to what we call market forces.

Advertisements

Act 266

Be productive in the produce department

I always thought that bulk purchases would be cheaper than single units in the produce department. Turns out, I was wrong.

When you’re shopping for produce, be productive and do the math. I managed to save a few bucks by reading the prices despite the chaos that is created by pricing some things in pounds and some things in kilos. Do you think they do that on purpose?

I’m pleased to see that Christmas oranges have made their way back to the grocery store. So pleased in fact, I considered buying a great big box in an effort to get a good deal. $5.99 for 5 lbs. Only to discover that I could buy them as singles for .99/lb. Same for carrots. I was committed to a 5lb bag for $4.99 when I discovered I could buy them for .89 a pound as singles. I saved a few bucks by doing the math. Who says math’s not useful outside of school. It’s plenty useful. So use it. Especially in the produce department.