Act 297

Bring your kitchen to work

Sort of. At my office, I have a small fridge, a toaster, a kettle, a coffee grinder, a french press, some cutlery and some dishes.

Guess how much I spent on lunch this week (yes, week)? About seven bucks. Monday morning I picked up some day old bagels for 99 cents (they restock Monday morning so it’s 99 cent bread heaven at the local grocery store, if you get in early). Then I picked up some bologna. I already had some christmas oranges from the week before as well as some bulk chocolate (hard to get through a day without it). So, every day, I had a toasted bologna sandwich with an orange and a bit of chocolate.

I also bring milk from home in a clean ketchup bottle, and make fresh coffee.

I eat well. Probably better than when lunch was a visit to a local coffee or sushi shop (minus the bologna – but hey, it’s a nostalgic childhood thing so go with it).

I have a jar of mayo, mustard as well as some peanut butter. So if you’re nearby and want to catch up over lunch, I’ll make you a feast and it won’t cost a fortune.

Bon appetit!

Advertisements

Act 134

Go home for lunch.

I know it’s a crazy notion in our whacked out world of living far from work so we can afford to live, but hey, if you can, give it try.

I did this today because I forgot my phone charger – and rather than buy a new one – I just drove home to get it. I had a quick lunch and a much better afternoon than usual. Makes for a nice break in the day and it saved me a bit of coin on the way.

When I was little, I would come home from school over lunch – and I remembered that today. In fact, in Quebec, they still bus some kids home for lunch. My cousins’ kids eat their lunch at their kitchen table. It’s a respected tradition, one I think we’ve lost in our rush towards convenience and practicality.

Act 07

Go for Lunch at the Grocery Store

It’s good to get out of the office or the workplace at lunch. Trouble is, if I go for lunch every day at my favourite place (I have a few), those daily visits can cost upwards of $3,000 a year. So I’ll keep them for special occasions and visit the grocery store at lunch where there is a great selection of well priced single serve items like fruits, dairy, baked goods and deli items.